KMO

SALDIRILAR İNSANLIK DIŞIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 02.06.2010  Güncellenme Zamanı: 01.06.2013 12:55:19  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.06.2013 12:55:44

SALDIRILAR İNSANLIK DIŞIDIR

İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığına ve Filistin Halkına yardım götüren filoya yapılan saldırıları kınamak için BAOB bileşenlerinin yaptığı basın açıklamasına katıldık. Basın açıklaması metni haberin devam kısmındadır. Gazete haberi için tıklayınız.

BASINA ve KAMUOYUNA  

İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığına ve Filistin Halkına yardım götüren filoya yapılan saldırılar insanlık dışıdır, her iki saldırıyı da kınıyoruz.

Kaybettiğimiz askerlerimizin ve sivil yurttaşlarımızın ailelerine başsalığı ve sabır, yaralı olan vatandaşlarımıza acil şifa diliyoruz.

İsrail tarafından yıllardır devam eden ambargo altında yaşam mücadelesi veren Gazze halkına insani yardım götürmek amacıyla 50 ülkeden  yola çıkan yardım filosuna İsrail tarafından yapılan saldırıyı Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) üyeleri olarak şiddetle kınamaktayız.

Yaklaşık bir hafta önce 30‘a yakın ülkeden toplanan yardımlar Gazze‘ye ulaştırılmak için gemilerle konvoy halinde yola çıkmıştır. Bu gün sabaha karşı  insani yardım konvoyuna İsrail tarafından saldırı düzenlenerek 20 ye yakın sivil hayatını yitirmiş, 30 civarında insan da yaralanmıştır.İnsani yardım konvoyunun tek amacı Filistin ve Gazze‘ye uygulanan ambargonun kaldırılması ve savaştan zarar gören Filistin Halkına yardım etmekti. Saldırı İsrail karasularında değil, 70 mil açıkta yani uluslar arası karasularda gerçekleşmiştir.

Bu saldırının uluslar arası bütün anlaşmalara rağmen İsrail tarafından gerçekleştirilmesini kınıyoruz.

Bu saldırı, İsrail‘in yıllardır Filistin halkına uyguladığı işgal ve katliamın boyutunu bir kez daha dünyaya göstermektedir. Her türlü insani ihtiyaç maddesinin Gazze‘ ye girişini yasaklayan İsrail ambargosuna, Dünya devletleri gözlerini kapamış, Filistin halkı adeta ölüme terk edilmiştir. İsrail‘i, onun Filistin halkına yaptığı katliamları destekleyen başta ABD ve tüm emperyalist güçleri ve bu saldırılara sessiz kalanları lanetliyoruz. Dünya devletleri artık bu şiddete dur demeli, İsrail‘in Filistin

topraklarında Filistin halkına yönelik zulmüne son verilmelidir.

Gerekçesi ne olursa olsun sadece ve sadece insani yardım amacıyla harekete geçen masum sivillere saldırıda bulunmanın  kabul edilmesi mümkün değildir.

Yardım gemisine baskın yapılması, dünyanın savaş isteyen ve döktükleri kanla beslenen karanlık yüzünün bir kez daha kendini göstermesini beraberinde getirmiştir.

 Hangi siyasal temele ya da inanca dayanarak yapılırsa yapılsın Gazze‘ de yaşanan insanlık dramına katkı sunmaya çalışan her çabanın anlamlı olduğunu bilerek.. İsrail‘in insani yardım amaçlı, içinde kadın ve çocukların yer aldığı saldırısını kınıyoruz. Filistin halkına yapılanlar unutulmayacaktır. İsrail‘in devlet terörünü sürdürmesine izin verilmemelidir.

Bugün İsrail‘in Gazze‘de sürdürdüğü katliamı durdurmak için herkes bir şeyler yapmalıdır. İsrail hükümeti mutlaka tecrit edilmeli, yalnız bırakılmalıdır. ABD‘nin İsrail‘e cesaret veren, zulmü kollayan, kışkırtan politikaları deşifre edilmelidir.

AKP iktidarı, göstermelik protestolarının ötesinde, İsrail‘i kuşatan, tecrit eden ve saldırıyı durdurmaya zorlayan somut adımlar atmalıdır. İktidar, İsrail‘in İnsanlık suçu karşısında sözde, göstermelik kınamaları terk etmeli; "Tank Modernizasyon Projesi", "İnsansız Uçak Projesi: Heron", Konya‘da İsrail‘le ortak yürütülen "Pilot Eğitim" projelerini tek taraflı olarak fesh etmelidir. İsrail‘le yapılmış ve yapılmakta olan ikili bütün anlaşmaları iptal etmelidir.  

Ortadoğuyu ve ülkemizi karanlıkta bırakmak isteyenlerin oyununu bozmak için sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

BURSA AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİ  

Okunma Sayısı: 298

Bursa Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME