KMO

ŞUBEMİZ ÖĞRENCİ KOMİSYONU`NUN ODTÜ`DE YAŞANANLAR İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 11.04.2013  Güncellenme Zamanı: 11.04.2013 17:38:05  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Şubemiz öğrenci komisyonu ODTÜ`de öğrencilere yapılan saldırı ile ilgili 19 Aralık 2012 tarihinde bir basın açıklaması yaparak, ODTÜ`lü öğrencilere desteklerini sunmuş, direnişlerini selamlamıştır.

 Şubemiz öğrenci komisyonu ODTÜ‘de öğrencilere yapılan saldırı ile ilgili 19 Aralık 2012 tarihinde bir basın açıklaması yaparak, ODTÜ‘lü öğrencilere desteklerini sunmuş, direnişlerini selamlamıştır.

 

 

 

 

Öğrencilerimizin basın açıklaması metni aşağıdadır.

 

ODTÜ‘LÜ ARKADAŞLARIMIZA, ÜNİVERSİTELERE VE BİLİME YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ!

 

18 Aralık‘ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Göktürk uydusunun uzaya gönderilişini canlı izlemek bahanesiyle ODTÜ‘ye gitti. Çıkarma yaparcasına; 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç ,8 TOMA, 3600 polisiyle birlikte. Üniversitelerinde Tayyip Erdoğan‘ı istemeyen ODTÜ‘lüler ‘bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanlığı yapan Tayyip ODTÜ‘den defol‘ pankartıyla TÜBİTAK‘a yürüyüşe geçti.Ancak polis ODTÜ‘lülere hiçbir uyarı yapmadan sert müdahalede bulundu. ODTÜ‘lü arkadaşlarımızdan 26‘sı gözaltına alındı, 1‘i ağır olmak üzere onlarcası yaralandı. Daha önce de ODTÜ‘lüler tarafından protestolarla karşılanmış olan ve bir daha ODTÜ‘ye gelmemesi konusunda uyarılan Tayyip Erdoğan‘ın hazırlığının boşuna olmadığı da gözler önüne serilmiş oldu. Üniversiteliler ise tüm saldırılara rağmen direnişlerini sürdürerek polis ve Tayyip Erdoğan okulu terk etmeden üniversitelerinden ayrılmadılar.

 

Medya ise öğrencilerin protestonun sebebini saptırarak; uzaya fırlatılan ilk Türk uydusuna karşı yapılmış olarak gösterdi ve öğrencilerin bilim karşıtlığı yaptığını savundu.Göktürk 2‘nin ODTÜ‘lüler tarafından tasarlanmış olduğunu gözardı ederek. 

ODTÜ‘lü arkadaşlarımız ise medyada yer bulan haberlerin aksine, üniversiteleri ticarethanelere çevirmek isteyenlere karşı bilimin yanında yer aldıklarını göstermiş ve üniversitelerine sahip çıkmışlardır.

 

Peki AKP ve temsilciliğini üstlenen Tayyip Erdoğan üniversiteler konusunda neden bu kadar ‘‘hassas‘‘tır. Kuşkusuz bunun yanıtı ;üniversiteleri, kendisinin ve patronların kontrolü altına sokmayı ‘yeni yök yasası‘ adı altında formülleştirmesinde gizlidir. Üniversite yönetimini iki AKP‘linin ve iki patronun paylaşacağı bir üniversite yönetiminin özgür üniversite mantığında hiçbir yeri yoktur.

 

Üniversiteler patronların kar hırsı yüzünden halk için bilim üreten kurumlar olmaktan çıkarılıp sermayenin eline teslim edilmek istenmektedir. Bologna süreci, yetkin mühendislik adı altında yapılan düzenlemeler de bu düzlemde kendini açıkça belli etmektedir.AKP üniversitelerin piyasalaşması sürecini‘ yeni yök yasası‘ ile tamamlamaya çalışmaktadır . Öğrenciyi müşteriye, akademisyeni piyasanın hizmetine sunulan ucuz bilim emekçisine dönüştürmektedir. Üniversitelerin birer işletme mantığı ile rekabet etmeleri istemekte ve bu rekabetin konusunu ise bilimsel çalışma niteliği değil, kar hırsı olarak belirlemektedir. Bu yaklaşım; bilimi piyasanın hizmetine sunarken, bilim emekçisini değersizleştirmektedir.

 

Biz, Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Öğrenci Komisyonu olarak üniversitelerimizin halk için bilimin üreten yerler olması ve toplumun ilerici yüzünün temsilciliğini üstlenmesi gerekliliğini savunuyoruz. Halk için bilimin yerine sermaye için bilimi koymaya çalışanlara karşı üniversitelerimize sahip çıkacağımızı belirtiyoruz.

ODTÜ‘lü arkadaşlarımıza yapılan saldırıları sonuna kadar kınıyoruz. 

 

ODTÜ‘lü arkadaşlarımızın direnişini destekliyor, selamlıyoruz.

 

KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBE ÖĞRENCİ KOMİSYONU

Okunma Sayısı: 815

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME