KMO

AKBELEN ORMANLARINA DOKUNMAYIN! İKİZKÖY HALKININ YANINDAYIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 24.07.2023  Güncellenme Zamanı: 28.07.2023 12:29:08  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.07.2023 12:28:55

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Muğla`da genişletilmek istenen kömür madenine karşı direnen köylülere rağmen bu sabah itibariyle jandarma kuvvetlerinin Akbelen Ormanı`na girmesi üzerine 24 Temmuz 2023 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

AKBELEN ORMANLARINA DOKUNMAYIN! İKİZKÖY HALKININ YANINDAYIZ!

Muğla İkizköy`deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı Akbelen Ormanı`nı korumak için bölge halkı tarafından iki yıldır sürdürülen doğa nöbeti alanına bu sabah polis müdahalesi gerçekleşti.

Ormanlarımıza, yaşam alanlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyoruz!

Sadece bu bölgede yer alan 3 farklı termik santral için bugüne kadar binlerce dönüm ormanlık alan yok edildi. Termik santraller için açılan kömür madenleri nedeniyle bu bölgede 12 yerleşim alanımız ortadan kaldırdı. Maden alanlarında artık ürün ekilemiyor, ağaç dikilemiyor, arıcılık yapılamıyor, hayvan güdülemiyor, bir tutam ot bile yetiştirilemiyor.

Maden şirketleri ormanlarımızı, topraklarımızı, zeytinliklerimizi, köylerimizi avuç avuç söküp alıyor elimizden. Bahçelerimizin yanında kadar maden alanı oldu. Şimdi ise bahçelerimizi, evlerimizi, köyümüzü elimizden almaya çalışıyorlar.

Bizler madenlerin, aç gözlü şirketlerin ormanlarımızı, tarlalarımızı, köylerimizi, insanlarımızı yuttuğu, tükettiği bir ülke istemiyoruz. Ne yazık ki ülkemizde egemen olan madencilik anlayışı, madenin bulunduğu tüm arazinin harap edildiği, geride ise tümüyle verimsizleştirilmiş ve kirletilmiş bir toprağın bırakıldığı bir anlayışla sürdürülmektedir. Bu anlayış nedeniyle Cerrattepe`den Fatsa`ya, Kaz Dağlarından Akbelen`e kadar her yerde verimli ormanlık alanlarımız, tabiat zenginliklerimiz yok edilmektedir. Bu anlayış, sadece madenciliği değil, yaşamı da sürdürülemez hale getirmektedir. Bu madencilik anlayışı, bir üretim faaliyeti değil, bir sömürü faaliyetidir. Madenleri olduğu gibi, doğayı ve halkı da sömürmektedir.

Kömüre vereceğimiz, madencilere vereceğimiz tek bir dönüm arazimiz, tek bir çakıl taşımız bile yok!

Akbelen`e Dokunma!

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı 

Okunma Sayısı: 25

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME