KMO

BASIN AÇIKLAMASI: `AKBELEN’DE ORMAN KIYIMINA VE HUKUKSUZLUĞA DERHAL SON VERİLSİN`

    Yayına Giriş Tarihi: 03.08.2023  Güncellenme Zamanı: 04.09.2023 10:19:10  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.08.2023 14:56:05

İstanbul Doğa Savunmaları ve İstanbul Tarım Platformu Bileşenleri olarak, Akbelen Ormanı’ndan vazgeçmiyoruz, yaşamı ve yaşamı için direnen İkizköy Halkını savunuyoruz! Bu ülkenin toprağına, suyuna, ormanına, doğasına sahip çıkıyoruz, çıkacağız.

BASIN AÇIKLAMASI

AKBELEN`DE ORMAN KIYIMINA ve HUKUKSUZLUĞA DERHAL SON VERİLSİN

 

Günlerdir süren ve Muğla/Akbelen`de Limak Holding ve IC Holding tarafından yapılan orman katliamı devletin kolluk güçlerinin himayesinde gerçekleştirilmiş ve bütün ağaçlar kesilmiş, bu hukuksuzluk sürerken devletin kurumları, ilgili bakanlık ve idareler bu duruma sessiz kalmış, ormanını, toprağını, yaşamını savunan ve tek bir ağacını kestirmemek için ağaçlara sarılan İkizköy halkına, baskı, gözaltı ve şiddetli saldırılar yapılmıştır.

Milas İkizköy`deki vahşi ekokırım yeni olmayıp yıllardır devam etmektedir.1996 yılında yöredeki termik santrallerden ikisinin kapatılması yönünde kararlar olmasına karşın hukuksuz bir şekilde bu kararlar çiğnenmiş aksine bugüne kadar sekizi köy 12 yerleşim yeri ortadan kaldırılmıştır. Milas ve Yatağan`daki kömür yakıtlı üç termik santral, Muğla`nın tarım arazilerini, zeytinliklerini, ormanlarını, havasını, suyunu yok etmeye devam etmekte, ormansızlaşma sadece ormanlara ve içindeki canlılara zarar vermekle kalmamakta, iklim ve çevre değişikliği gibi temel olumsuzlukların yanında yeni hastalıkların ortaya çıkmasına ve yayılmasına yol açarak insan ve diğer tüm canlılara zarar vermektedir.

Bu durumun ekosistemi yok ettiği ve bölgenin geri dönüştürülemeyecek şekilde tahrip edildiği 25.04.2022 tarihli bilirkişi raporunda tespit edilmekle birlikte, Bilim insanlarının ve ilgili çevre örgütlerinin bu tehlikeler karşısında yaptıkları uyarılara ve yöre halkının yıllardır karşı çıkmasına rağmen bu "kirli enerji" modeli her fırsatta dayatılmakta ve üstün kamu yararı hiçe sayılmaktadır.

Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki olan YK Enerji, bilimsel gerçeklere rağmen planlı olarak kamuoyunu yanıltarak medyaya geçtiği basın bültenlerinde kendini aklamak için; toplam ruhsat sahasının 23 bin 307 hektar olduğunu, bunun sadece 78 hektarının orman olduğunu, bu miktarın da orantısal açıdan "oldukça küçük" olduğunu iddia etmektedir.

Bu durumda, soruyoruz: Yöre halkının ve tüm doğaseverlerin karşı çıkmasına karşın; insanlar ve tüm canlılar için yaşam kaynağı olan, içinde ve çevresinde zeytin ağaçları ile kaplı bu "oldukça küçük " dediğiniz orman parçasını, insanlığı bekleyen tehlikelere, bilimsel gerçeklere, anayasaya, yasalara ve halka rağmen; devletin kolluk güçleri aracılığıyla insanlara ve doğaya eziyet ederek kesmekteki amacınız nedir?

Anayasa`nın 169`uncu maddesi açıkça "Bütün Ormanların gözetimi devlete aittir",  "Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez" ve "Ormanların tahrip edilmesine yol açan hiçbir siyasi propoganda yapılamaz" demektedir, ancak tüm dünya kamuoyunun gözü önünde bir orman alanı Anayasanın bu bağlayıcı hükmüne rağmen yok edilmiştir. Yöre halkı ve doğaseverler, kesilmekten kurtarmaya çalıştıkları ağaçlara sarılırken, devletin güvenlik güçleri aldıkları talimatla ormanları korumak isteyen bu insanlara "terörist" muamelesi yapıyor.  Ülkeyi ve ormanları korumakla görevli polis ve askerlerin himayesinde Anayasal bir suç işleniyor.

Akbelen`de  vahşice sürdürülen orman kıyımı acilen durdurulmalı, protesto hakkını kullanarak ormanı ve yaşam alanlarını korumaya çalışan Akbelen İkizköy - Hatay Dikmece halkına ve ülkenin her yerinde doğayı ve yaşam alanlarını savunan insanlara yönelik uygulanan baskıya, şiddete ve gözaltılara bir an önce son verilmelidir. Ağaç, orman, doğal ve kültürel varlıklar ve sağlıklı kentler için ranta karşı mücadele veren Gezi tutsakları bir an önce salıverilmelidir.

Muğla, Manisa. Çanakkale, İzmir, Aydın, Kemer ve Cudi`de çıkan ve diğer çıkabilecek olan orman yangınlarının nedenleri ortaya çıkarılmalı şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşılmalı, sorumlular ve ihmali olanlar cezalandırılmalıdır.

İhbar ediyoruz: Tüm canlılara sonsuz yaşam kaynağı olan ormanları korumak ve geliştirmek,  Anayasal bir zorunluluk iken; kamunun sermaye ile işbirliği içinde, yükselen tüm itirazlara rağmen hızla ormanı yok etmesi,  açıkça kamunun görevini kötüye kullanması anlamı taşımaktadır. Bu kararın altına imza atan kamu görevlilerinden, kararı hayata geçirme emrini verenlerden, Limak yetkililerine kadar tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

İstanbul Doğa Savunmaları ve İstanbul Tarım Platformu Bileşenleri olarak, Akbelen Ormanı`ndan vazgeçmiyoruz, yaşamı ve yaşamı için direnen İkizköy Halkını savunuyoruz!

Bu ülkenin toprağına, suyuna, ormanına, doğasına sahip çıkıyoruz, çıkacağız.

 

İSTANBUL DOĞA SAVUNMALARI ve İSTANBUL TARIM PLATFORMU BİLEŞENLERİ

 

TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ MARMARA ŞUBESİ

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

BEYKOZU SAVUNUYORUZ PLATFORMU

ÜMRANİYE KENT SAVUNMASI

GÖKTÜRK YEŞİL KALSIN GİRİŞİMİ

AYDOS ORMAN SAVUNMASI

VALİDEBAĞ GÖNÜLLÜLERİ

BURGAZADA ORMAN GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU

BAHÇEŞEHİR GÖLET GÖNÜLLÜLERİ       

KADIKÖY KENT DAYANIŞMASI

MALTEPE ÇEVRE VE YAŞAM PLATFORMU

ÇEKMEKÖY PARKIMA DOKUNMA PLATFORMU

REŞADİYE ÇEVRE PLATFORMU

DİSK TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI (GIDA-İŞ)

DİSK BİRLEŞİK TARIM ORMAN İŞÇİLERİ SENDİKASI İSTANBUL ŞUBESİ

KESK TARIM VE ORMANCILIK HİZMET KOLU KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKASI İSTANBUL ŞUBESİ (TARIM-ORKAM-SEN)

İSTANBUL SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ (SÜR-KOOP)

İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI (İVHO)

SERBEST VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

TMMOB METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (TÜDEF)

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ (TÜKODER)

TÜM ÜRETİCİ KÖYLÜ SENDİKASI (TÜM KÖY SEN)

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ (TZD)

VETERİNER HALK SAĞLIĞI DERNEĞİ (VHSD)

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ (VHD)

 

Okunma Sayısı: 41

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME