KMO

BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2013  Güncellenme Zamanı: 06.06.2013 14:27:43  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR BÖLGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.06.2013 14:26:25

Değerli Basın Mensupları, Duyarlı ve Demokrat Eskişehir Halkı;

Bildiğiniz gibi, 11 Mart 2013 Pazartesi günü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi`nde düşük kalite yemekleri ve "katkı payı" adı altında yemek fiyatlarına yapılan artışı bir haftadır protesto ederek yemekhaneden yemek yemeyen öğrencilerin kendi aralarında dayanışma amacıyla hazırladıkları yiyeceklerin dağıtımı, kameralarca da tespit edildiği üzere, özel güvenlik görevlilerince engellenmiş, yiyeceklerine el konulmuş, öğrenciler tartaklanarak gözaltına alınmışlardır.

Aralarında, mezuniyetleri sonrasında Odalarımızın üyeleri ve yöneticileri olacak birçok öğrencinin de bulunduğu üniversiteli gençlerin, bu demokratik tepki ve dayanışma etkinliklerinin, şiddet ile karşılık görmesini ve bu şiddetin üniversitelerde polisin yerine geçen özel güvenlik görevlilerince gerçekleştirilmiş olmasını şiddetle kınıyoruz.

Üniversite yönetimi, demokratik tepkilerini gösteren ve kendi öğrenim mekânlarında şiddete maruz kalan öğrencilere değil, öğrencilere orantısız şiddet uygulayan özel güvenlik görevlileri ve sorumlu güvenlik amirleri hakkında bir an önce idari bir soruşturma açmalıdır.

İl Koordinasyon Kurulumuz, 12 Eylül ve onun ürünü olan YÖK`ün faşizan uygulamalarını bugün daha da kökleştiren, üniversiteleri ticarethaneye, öğrencileri müşteri konumuna sokan, öğrenim hakkını engelleyen, akademik, demokratik özgürlükleri hiçe sayan, öğrenci gençlik üzerindeki bütün antidemokratik uygulama ve baskıları şiddetle kınamaktadır.

Biz mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları olarak, bir hoşgörü ve özgürlük kenti olan Eskişehir`imizde bir daha bu tür olayların yaşanmasını istemiyoruz. Üniversite şehri olarak üne sahip kentimizdeki iki üniversitenin, ülke çapında, bundan böyle, öğrencilere uyguladıkları özel güvenlik terörü ile değil, eğitimleri ve üretecekleri bilim ile öne çıkmalarını arzu ediyoruz.

TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, Türkiye`nin aydınlık geleceği olan öğrenci gençlik ve gelecekte Meslek Odalarının yönetimlerinde yer alacak öğrenci üyelerimizin ve diğer tüm öğrencilerin her zaman yanında olacak ve bu konunun sonuna dek takipçisi olacaktır.

15.03.2013

Banu GÜRLEK

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)

Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri

Okunma Sayısı: 502

Eskişehir Bölge Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME