KMO

TORBALI’DA BİR LOKANTADA YAŞANAN GAZ PATLAMASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2024  Güncellenme Zamanı: 01.07.2024 17:10:02  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 01.07.2024 17:09:57

Dün (30 Haziran 2024 Pazar günü) Torbalı’da gerçekleşen trajik olaydan derin üzüntü duyuyoruz. Öncelikle hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kimya Mühendisleri Odası olarak, bu kazaların kök nedenlerini ortaya çıkarmak ve gelecekte benzer acıların yaşanmaması için alınması gerekli önlemleri kamuoyu ve ilgililere duyurmak adına teknik bir değerlendirme yapmayı görev biliyoruz.

Dün olay yerinde odamız üyesi tarafından yapılan ilk saptamalara göre; işyerinde bir gün önce, 50 kilogramlık bir LPG tüpü değişimi yapıldığı, bağlantı ve kaçak testindeki bir eksiklikten ya da açık unutulan bir ocaktan dolayı gaz kaçağı oluştuğu, Pazar günü kapalı olması nedeniyle bir gün boyunca süren bu gaz sızıntısı sonucunda, havadan ağır olan gazın alt alevlenme sınırına ulaşıldığı, buzdolabı ya da derin dondurucu gibi elektrikli motorla çalışan bir cihazın otomatik devreye girmesi/çıkması sırasında bir kıvılcımla tutuşarak patlamaya neden olmuş olabileceğidir.

Bu olay LPG gibi parlayıcı ve patlayıcı maddelerle çalışmada gerekli özenin gösterilmediğinin acı bir örneğidir. Çalışanların, LPG tüplerinin güvenli taşınması, bağlanması çalıştırılması, izlenmesi konusunda KMO tarafından verilen eğitimleri alması sağlanmalıdır. İşyerleri, ortamda oluşabilecek gaz kaçağını algılayan dedektörle uyarı ve gaz akımını kesen kontrol sistemi gibi kimyasal süreç güvenlik sistemleri ile donatılmalıdır. Çalışanların eğitimleri tazelenmeli, algılama ve kontrol sistemleri yetkin ekiplerce düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Belediyelerin KMO ile daha sıkı iş birliği içerisinde olmasını, bu türden önlenebilir acı olayların bir daha yaşanmaması için, yetkin uzman havuzu ile her türlü teknik desteğe hazır olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu 

Okunma Sayısı: 135

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME