KMO

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ TÜM DÜNYA HALKLARI İÇİN KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 01.09.2010  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 11:02:35  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

DÜNYA BARIŞINA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ GÜNLERDEYİZ 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ TÜM DÜNYA HALKLARI İÇİN KUTLU OLSUN!!

 

Savaşın bittiğinin bir antlaşmaya bağlanarak sonraki durumun nitelenmesine veya böyle bir antlaşmadan sonraki insanlık tarihinde yaşananları içeren sürece "barış" dediğimizi hatırlayacak olursak, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde neden hala savaşlar yaşandığını değil, barışın ne demek olduğunu sorgulayarak yaşamak zorunda olduğumuzun farkında olduğumuz gündür bugün.

Saygının bittiği yerde anlaşmazlıkların başlayacağı, anlaşmazlıkların çözümsüzlüğe ulaştığında barışın temellerinin sarsılacağı ve en nihayetinde savaşlara sahne olacak yeni tarih sayfalarında yer alacağımız aşikardır. 

Barışın olmadığı her yerde, savaşa konu her paylaşılamazlık; savaşan için ya eksik olduğundan, ya geleceğin garantiye alınma endişesinden veya tamamen aç gözlülükten dolayı savaş edilmeye değer bulunur. Sonucunun başka bir insanın evsiz, yurtsuz, ailesiz, taciz görmüş, darp edilmiş, haksızlığa maruz kalmış, sakat veya ölü bırakılmış olacağı bilinse dahi, sonucun vereceği hazza yenik düşülerek edinilmiş kazanımlardan insanlık tarihine dönülüp bakılınca edinilmiş bir ders çıkartmaların olmadığını anlayabiliyoruz. Süregelen savaşların modern dünya şartlarında devamlılığıyla bunu örtüştürmek de günümüz koşullarında hiç de zor değildir. Hele de teknolojinin gelişmesiyle gözümüzde büyüttüğümüz dünyamızın ne kadar da küçük olduğuna ve bir diğer dünya halkına bir biyolojik virüs aracılığıyla veya bir ayaklı nükleer radyoaktivite kadar yakın olduğumuza şahit olmamak elde değildir.

Devletlerin kendi aralarında barış ortamı olması altyapısında, kendi halkları ile barışık olmaları gerçeği yattığı sürece, samimiyetin, demokrasinin, insan haklarının ve özgürlüğün ön plana çıkarılması ve bu günün bir barış günü olduğundan bahsetmek o zaman çok daha kolay olacaktır. 

İnsan sağlığının etkilendiği her konu, kimyanın, yaşamın temeli olduğu sürece mesleki sorumluluğu en fazla olan biz kimya mühendislerini yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle biz mühendislere göre barış günü, dünya kaynaklarının sadece insanlık yararına harcanabileceğine ve aynı dünyanın halkları olduğumuza olan ortak inancın var olduğunu gördüğümüz gün olacaktır.

Dünya barışına en çok ihtiyacımız olduğu günlerde, 

1 Eylül Dünya Barış Günü tüm dünya halkları için kutlu olsun!! 

TMMOB
KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı: 302

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME