KMO

HER YER BERGAMA, HER YER DİRENİŞ!

    Yayına Giriş Tarihi: 12.07.2010  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 11:34:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Odamız Kimya Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Metalurji Mühendisleri Odası, Koza Altın Şirketi ve çevreciler arasındaki davanın takipçisi olmak ve duruşmaya katılmak üzere 23 Temmuz 2010 tarihinde Bergama’ya gidiyor. Odamız Kimya Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Metalurji Mühendisleri Odası`nın konuya ilişkin olarak hazırlamış olduğu basın açıklaması haberin devam kısmındadır.

 

23 TEMMUZ‘DA BERGAMA‘DA BULUŞUYORUZ
HER YER BERGAMA, HER YER DİRENİŞ

Bergama Köylüleri‘nin yirmi yıldır siyanürlü altın madenciliğine karşı yürüttükleri görkemli direnişleri sürüyor. Uygulanmayan yargı kararlarına, halkı sindirmek için oynanan oyunlara, Bergama hareketinin sembol isimlerine, avukatlarına ve yaşanan hukuksuzlukları dile getiren gazetelere açılan tazminat davalarına rağmen Bergamalılar direnmeye devam ediyor.

Ülkemizin doğal varlıklarını, tarihi ve kültürel zenginliklerini yağmalayan şirketlere her türlü yasal zemini oluşturmak, aradan geçen yirmi yılda iktidardaki bütün hükümetlerin ortak politikaları olarak uygulandı. Uygulanmaya devam ediliyor. Bu gidişe "dur" denilmediği takdirde Türkiye, topyekun bir ekolojik yıkım tehdidiyle karşı karşıya gelmiştir.

Neo-liberal politikalarla, sosyal hukuk devletinin bütün kazanımları yok edilirken sermayenin önündeki her türlü kamusal denetim işlevsizleştiriliyor. Ama bütün bu talan politikalarına ve yolsuzluklara karşı, Bergama Köylüleri‘nin açtığı kapıdan ülkemizin her köşesinde yeni çevre direnişleri filizleniyor. Toprağına, havasına, suyuna, geleceğine sahip çıkanlar bu ülkenin gerçek sahipleri olduklarını gösteriyor.

Bergamalıların hukuk, bilim ve halk hareketi sadece siyanürlü altın madenciliğine karşı Eşme‘de, Kazdağları‘nda, Efemçukuru‘nda, Bolkar Dağları‘nda, Dersim‘de verilen mücadelelere ilham kaynağı olmakla kalmadı. Bugün Şavşat‘tan Tonya‘ya, Görele‘ye ve Taşova‘dan Yuvarlakçay‘a kadar su havzalarının ticarileştirilmesine ve ekolojik açıdan zararlı HES‘lere karşı mücadelelerde anılmaya devam ediliyor. Bartın‘da, Gerze‘de, Erzin‘de, Silopi‘de termik santrallere karşı direnenler Bergamalıları unutmadı. Sinop ve Akkuyu‘da nükleer belasına karşı mücadele edenlerin kalbi Bergamalılarla atıyor. 22 Temmuz 2006‘da Sinop‘ta kaybettiğimiz Soner, Öner ve Güneş‘i bu sefer Bergama‘da yaşatacağız.

5 Haziran 2005 tarihinde çevrecilere Koza Altın Şirketinin adamları tarafından yapılan saldırı ile ilgili açılan ve Koza Altın Şirketi yetkililerinin de yargılandığı ceza davasının takipçisi olacağız. 23 Temmuz 2010 tarihinde yapılacak duruşmaya katılmak ve bu buluşmada hep birlikte çok daha güçlü olduğumuzu ve bundan sonra sadece Bergamalıların değil, Türkiye‘nin her köşesindeki çevre direnişlerinin yalnız kalmayacağını göstereceğiz.

23 Temmuz 2010 tarihinde toprağına, havasına, suyuna, geleceğine sahip çıkanları Bergama‘ya çağırıyoruz.

 

08.07.2010

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI
TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Okunma Sayısı: 281

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME