KMO

BİBER GAZI ÖLÜMCÜL OLABİLİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 29.04.2010  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 11:47:28  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Ülkemizde, kolluk kuvvetlerinin kontrolsüz bir biçimde biber gazı kullanmaları giderek kanıksanmaya başlandı. Yaklaşan 1 Mayıs öncesi, bu kontrolsüz kullanımın, insan sağlığı açısından geri dönülemez tehlikeler taşıdığını, Kimya Mühendislerinin mesleki örgütü olarak kamuoyuna açıklamak zorunluluğu doğmuştur.

 

Yaygın olarak kullanılan adıyla Biber Gazı`nın içindeki etken kimyasal madde Oleoresin Capsicum`dur. OC olarak kısaltılan bu madde, kimyasal yapısı itibariyle yağ bazlıdır ve enflamatuvar özelliktedir. Biber gazının içinde, üreticisinin formülasyonuna göre değişmekle birlikte Trikloretilen ve Tetrafloroetan gibi başka kimyasallar da bulunmaktadır. 

Biber gazının insan sağlığı açısından taşıdığı tehlikeler nelerdir?

1. Soluma, cilt teması ve sindirim yoluyla insan vücuduna nüfuz edebilmektedir.
2. Yüksek dozlara maruziyet sonucu kardiyak aritmiye (kalple ilgili ritm bozukluğu) sebep olma potansiyeli vardır. Kalp rahatsızlığı olanların maruziyetleri sonucu, ölümle sonuçlanabilecek olaylar yaşanabilir.
3. Solunum sistemi üzerinde tahriş edici özelliği vardır. Özellikle astımı olanların maruz kalmaları ölümle sonuçlanabilen sağlık riskleri barındırmaktadır.
4. Nörolojik sistem üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.
5. Tekrarlayan maruziyetlerinde dermatite neden olma potansiyeli taşımaktadır.
6. Yutulması durumunda mide bulantısı, kusma ve ishale sebep olabilir.
7. Alkol ve uyuşturucu kullananların maruziyetinde ölüm potansiyeli mevcuttur.
8. Hamile kadınlar ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkileri daha fazladır.

Biber gazından dolayı ölümlü vakalar yaşanmış mıdır?

Ülkemizde bu konuda kayıtlara geçmiş, tanısı koyulmuş, tutarlı ve bilimsel bir istatistik bulunmamakla birlikte, dünyanın çeşitli yerlerinde bu konuya ilişkin yapılan çalışmalar mevcuttur. Örneğin Güney Kaliforniya`daki Sivil Özgürlükler Birliği`nin (American Civil Liberties Union of Southern California - ACLU) hazırladığı bir rapora göre Haziran 1993 ve Haziran 1995 arasında, biber gazına maruziyet sonucu 26 ölümlü vaka yaşandığı bildirilmektedir.

Yayınlanan birçok bilimsel makalede de, biber gazının ileri sürüldüğü ya da zannedildiği gibi sağlık riski yaratmayan masum bir madde değil, ölüme sebep verebilecek denli tehlikeli bir kimyasal olduğundan bahsedilmektedir.

Bilmek İstediklerimiz

Gerek vatandaşlar, gerek basın gerekse de koruyucu kullanmayan emniyet mensupları dahil olmak üzere, günlük yaşantımızın herhangi bir anında biber gazına maruz kalma potansiyeli taşımaktayız. Bundan dolayı yetkililerin aşağıdaki konulara açıklık getirmeleri gerekmektedir.

1) Biber gazının içindeki etken madde olan OC`nin, bileşim içindeki miktarı bazı ülkelerde belirli sınırlandırılmalara tabi tutulmuştur. Ülkemizde kullanılan biber gazlarının içindeki OC değeri, yetkili kurumlarca kamuoyuna duyurulmalıdır.

2) Ülkemizde kullanılan biber gazının Güvenlik Bilgi Formu kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

‘Dosis Sola Facit Venenum`

Yukarıdaki cümle, kimya ve zehir biliminin kurucularından Paraselsus tarafından yüzyıllar önce söylenmiştir. ‘Her Şey Zehirdir ve Bu Sadece Doz Meselesidir` diye Türkçeye çevrilebilir.

Kimya Mühendisleri Odası olarak, kontrolsüz biçimde biber gazı kullanımının sakıncalarını tekrar hatırlatıp, yetkilileri bundan sonraki süreçte daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Saygıyla duyurulur.


TMMOB
Kimya Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 326

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME