KMO

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2010  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 11:53:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

  DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ‘NDE BERABERİZ...

Kimi der ki kadın
     Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın
     Yeşil bir harman yerinde
 Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
  Kimi der ki ayalimdir,
   Boynumda taşıdığım vebalimdir.
 Kimi der ki hamur yoğuran.
  Kimi der ki çocuk doğuran.
      Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
       O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.
   Yavrum, annem, karım, kızkardeşim,
   Hayat arkadaşımdır.

    Nazım Hikmet

1857‘de ABD‘nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha insanca bir yaşam isteyerek, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı greve başlaması ve polisin işçilere saldırması sonucu işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile çıkan yangında 129 işçinin can vermesiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü uluslararası bir güne dönüştü.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde düzenlenen II. Enternasyonal‘de Clara Zetkin‘in önerisiyle 8 Mart ‘‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü‘‘ olarak kabul edildi.

8 Mart yalın bir ‘‘kadınlar‘‘ günü değil, kapitalizm koşullarında çalışan, emek gücünü en elverişsiz koşullarda satan kadınların günüdür.

Dünyanın her yerinde, insanlığa karşı her hareketin, faşizmin, ırkçılığın karşısında gelişen her mücadelenin en ön saflarında kadınlar yer alıyor. Yoksulluğun ve savaşın dayattığı göçlerin olumsuz sonuçlarından en çok kadınlar etkileniyor. Gelenekçi, dinsel ve feodal toplumsal yapının bedelini kadınlar ödüyor. Güvencesiz, sigortasız, düşük ücretle çalışmak kadın emeğinde yoğunlaşıyor. İş yerinde, sokakta, gözaltında taciz ediliyor, şiddete uğruyor, aşağılanıyor.

8 Mart sömürülen, tarlalarda, ucuz işgücü olarak fabrikalarda çalışan, seks kölesi haline getirilen ama inadına savaşlara ve tüm yıkımlara karşı direnen, zulme karşı çıkan, eşit bir dünya yaratma umudunu hiç kaybetmeyen kadınlarımızın günüdür. Tüm insanlığa ve özelde kadına karşı şiddetin, tacizin, sınıfsal, dini, etnik ayrımın yapılmadığı, emeğin sömürülmediği bir dünyada yaşamak dileğiyle…

Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun....

TMMOB
Kimya Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 311

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME