KMO

12 EYLÜL ANLAYIŞI HALA DEVAM ETMEKTE!

    Yayına Giriş Tarihi: 11.09.2009  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 11:58:24  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

12 Eylül Anlayışı Hala Devam Etmekte!

 Türkiye`nin siyasal tarihinde bir milat olarak bilinen 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 29. yılındayız. Yaşadığımız süreçte darbenin izlerini halen üzerimizde hissediyoruz. Binlerce ilerici, aydın, yurtseverin işkencelere maruz kaldığı, sindirilmeye çalışıldığı insanlıktan, emekten, barıştan yana olanların birer "suçlu" ilan edildiği karanlık Eylül gününün üzerinden 29 yıl geçti. Emperyalist merkezler ve yerli işbirlikçiler ile daha önceden yazılmaya başlanmış bu senaryoda başrolü, şimdilerde "Marmarisli Ressam" olarak namsalmış askeri lider üstlendi. Amerikalı ağabeylerinin "Bizim Oğlanlar Başardı!" nidaları arasında memleketin tüm ileri güçleri üzerine kâbus gibi çöktü. Çöken kâbus sonrası açılan imam hatip liseleri, kuran kursları ile toplum gericileştirilmeye başlandı.

Sonrasında Özal dönemiyle birlikte serbest piyasa ekonomisinin tanrılaştırılması, yegâne bir seçenek gibi sunulması darbenin asıl niyetini ortaya koyuyordu. Yeni ekonomik politikalar, sadece sermayenin egemenliğini pekiştirmedi aynı zamanda toplumsal hayatta eşitsizlikleri derinleştirdi.

12 Eylül gerici-liberal hattının mirasçısı/evladı durumundadır. 12 Eylül karanlığının, gericiliğinin, piyasacılığının kucağına doğmuş bir siyasal öznedir. Devraldığı mirası daha ileriye taşımakta, yola devam etmektedir. Emperyalist projelerden devşirilen açılımlar, tamamen kurgusal bir komediye dönüşen ergenekon meselesi, genel sağlık sigortası yasası, ranta teslim edilip sele teslim olan kentler bu mirasın en çarpıcı örneklerinden birkaçıdır. Toplumun vicdanı olan siyasal partiler, demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri her zaman bu anlayışın karşısında emekten, özgürlükten yana tavır almalıdır. İçinde bulunduğumuz süreçte savaşların felaketlerin yaşandığı bu coğrafyada emperyalizmle, gericilikle mücadele etmek kaçınılmazdır. 12 Eylül anlayışı ile mücadele etmek ve gerici- liberal, piyasacı anlayışı ile mücadele etmekten geçmektedir.

TMMOB
Kimya Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 347

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME