KMO

`KENDİMİZİ NASIL TANIMLADIĞIMIZ DEĞİL, NEREDE DURDUĞUMUZ, NE YAPTIĞIMIZ ÖNEMLİDİR!`

    Yayına Giriş Tarihi: 06.06.2009  Güncellenme Zamanı: 25.04.2013 11:21:18  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

`Kendimizi Nasıl Tanımladığımız Değil, Nerede Durduğumuz, Ne Yaptığımız Önemlidir!`

 Geçtiğimiz günlerde TMMOB İnşaat Mühendisleri Odamızın demokratik işleyiş açısından örgüt içinde yapmış oldukları küçük kurulda yaşananları, anlamamız ve sindirmemiz mümkün değildir.

Çağdaş, demokrat ve devrimci geleneğin, örgüt içi ve toplumsal sorunlar üzerine görüş alış verişinin yapıldığı bu demokratik kurulda, kendisini daha devrimci addeden bir grup arkadaşımızın sokak jargonunu kullanarak diğer arkadaşlarımıza yapmış oldukları hakaretleri ve fiili şiddeti kınıyoruz.

Özellikle şiddetin, çağdaşlık, ilericilik, demokratlık ve devrimcilik iddiasını taşıyan aydın insanların yaşamlarında reddetmeleri gereken bir davranış olduğunu yeniden hatırlatıyoruz. Buna kalkışanlara gereken cevabı her platformda vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Özellikle AKP iktidarının gerici, faşist uygulamalarını yaygınlaştırmaya çalıştığı bu günlerde, örgüt geleneklerine uygun her türlü devrimci demokrat geleneği hakim kılıp, birlikte değer katmaktan başka şansımızın olmadığı aşikardır. Örgüt içerisindeki devrimci demokrat güçlerin karşı karşıya gelmesi, 55 yıllık geleneğe sahip TMMOB ve Odalarının işlevsizleşmesi ve yok sayılması anlamına gelecektir.

Mesleki Demokratik kitle örgütü olarak tanımladığımız TMMOB ortamlarında her grup, kendi bilinci ve düşüncelerini belirtip, üye desteğini artırma, yönetime seçilme ve bağlı oldukları odalarda kendi ideolojilerine uygun politikalar üretme şansına ve olanağına sahip olduğunu unutmamalıdır.

Seçilmiş yönetimlerin uygulamalarını eleştirmek, karşı çıkmak ve farklı politikalar önermek ilgili birime değer katmak demektir. Ancak bu eleştiri ve önerilerin ilgili birimde hemen vücut bulmaması, taraftar toplamaması, öneriyi yapan kişi ve kurumlara sekter ve saldırgan davranma hakkını vermez. Aksi durumda bu tavırlar, tüm örgütler gibi TMMOB ve Odalarını güçsüzleştirecektir.

TMMOB Yüksek Onur Kurulu üyemiz Taner Yüzgeç nezdinde yapılmış olan bu anlamsız şiddeti sadece İMO içerisindeki talihsiz bir olay olarak görmediğimizin, TMMOB ve Odalarımızın demokratik teammülerine bir saldırı olarak değerlendirdiğimizin bilinmesini istiyoruz.

Yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

TMMOB
Kimya Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 352

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME