KMO

BİLİMİ YOK SAYMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2009  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 14:15:45  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 15:01:16

Siz öyle demeseniz de dünya yine de dönüyor”. Galileo Galilei Bilimi yok saymak kimsenin haddi değildir!

 UNESCO, Darwin`in 200. doğum yıldönümü ve "Türlerin Kökeni" adlı eserinin yayımlanmasının 150. yılı nedeniyle 2009`u "Darwin yılı" ilan etti. Tüm dünyanın en önemli bilim kurumları Darwin`i çeşitli aktivitelerle anarken, en prestijli bilim dergileri yazılar yayımladı. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi`nin Mart 2009 sayısının kapak konusu olarak belirlediği Darwin ile ilgili yazılara yer verilecekti ancak geçen hafta başında dergi basım aşamasındayken son anda bu yazılar dergiden çıkarıldı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman 6 Mart`ta yayın yönetmenliği ve vekâlet ettiği Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı görevinden alındı. Sansürlenerek dağıtımı yapılan dergide sadece "Charles Darwin‘in Doğumunun 200. Yıldönümü" başlığı altında 2 sayfalık bölümde TÜBİTAK‘ın daha önceki yıllarda yayımladığı Darwin, Evrim ve Biyoloji alanına yönelik 14 kitabın tanıtımına yer verilmiştir. Derginin kapağı ve Darwin ile ilgili yazılar atılmış, içindekiler kısmında da gösterilmemiştir.

Görevi, kurumun web sayfasında duyurduğu gibi "Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olmak" olan bilim alanındaki gelişmeleri takip edip ülke insanıyla paylaşmak ve bilimsel çalışmalar yapan araştırmacılara destek olmak için kurulan TÜBİTAK, son dönemde değişen yapısıyla (TÜBİTAK Bilim Kuruluna atanan üyelerin seçimi geçen yıl TBMM‘den geçirilen yasa ile Başbakan‘a bağlanmıştır) mevcut iktidarın hakimiyeti altına girmiştir. Evrim kuramı, bilimin en temel unsurlarından biridir. Özellikle son dönemde 2008 yılı başından buyana uluslararası biyolojik, tıbbi ve zirai bilim dergilerinde 23,406 biyolojik evrimi konu edinen makale yayınlanmıştır. Bunlara Nature ve Science gibi temel bilim dergileri dahildir. Ayrıca TÜBİTAK‘ın daha önceki yıllarda, Turkish Journal of Biology gibi kendi hakemli dergilerinde de bu tür makaleler yayınlanmıştır.150 yıl önce Darwin tarafından yazılan bir araştırma kitabı olan Türlerin Kökeni kendisinden sonra gelen araştırmacılara ilham kaynağı olmuş, biyoloji, antropoloji, jeoloji bilimlerinin ilerlemesine katkıda bulunmuştur.

Bilimin ilerlemesinin ve insanlığa hizmet etmesinin yegane yolu insan aklının özgürleşmesidir. Hiçbir şeyi olağan olarak kabul etmemek, bilinmezciliğe değil, bilimsel gerçeklere sarılmak içinde bulunduğumuz çağın olmazsa olmazıdır. Bilim insanlarından oluşan bir kurumun böylesine bir sansür uygulaması manidardır. Bilimi, bilimsel düşünceyi tanımamak yok saymak kimsenin haddi değildir. Bu gerici anlayışı kınıyor, sorumluları istifa etmeye çağırıyoruz.

TMMOB
KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı: 364

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME