KMO

MODERN ZAMANLARIN SERMAYESİ; İŞÇİLERİ, KÖLELİKTEN KOBAYLIĞA DÖNÜŞTÜRÜYOR !

    Yayına Giriş Tarihi: 13.08.2008  Güncellenme Zamanı: 25.04.2013 12:25:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Modern Zamanların Sermayesi; İşçileri, Kölelikten Kobaylığa Dönüştürüyor !

 Geçtiğimiz gün Tuzla`da Gisan isimli tersanede kurtarma botu (filika) üzerinde yapılan test işleminde kobay olarak 16 işçi kullanıldı. Filikanın içine kum torbaları konularak test yapılması gerekirken kum torbası yerine 16 işçi bindirildi. Halat denize doğru indirilmeye başlayınca halatlar koptu ve filika yaklaşık 10 metre yükseklikten içinde bulunan 16 işçiyle birlikte denize düştü. Üstü kapalı olan filika halatlardan kurtulamayınca ters dönerek camları patladı. Kazada üç işçi yaşamını yitirdi diğer işçiler yaralı olarak kurtarıldı. Tuzla`da 1985 yılından bu yana ölen işçi sayısı son ölümlerle birlikte 104`e yükseldi.

Gördüğümüz bu manzara aslında bize hiç de yabancı değil. Tuzlada ve daha bir çok sanayi işletmesinde meydana gelen iş kazaları (cinayetleri) sonucunda binlerce insanımızı kaybettik. Son yaşanan olaylar insana verilen değerin boyutlarını ortaya koyuyor. Kum torbalarıyla birlikte en fazla filikayı kullanmaya yetkili iki kişi ile yapılması gereken deney 16 kişi ile yapılmaya çalışılıyor. İktidarın ülkemizin emekçilerini sermayenin ve emperyalizmin çıkarları doğrultusunda savaşlara sürüklediği, çıkardığı kanunlarla ücretli kölelere çevirdiği, ayak takımı olarak nitelendirdiği şu günlerde, olup bitenlere kayıtsız kalamayız. Henüz başka bir kobay olarak kullanılma vakası olan Pamukova`da yaşanan hızlandırılmış tren kazası hafızalardan silinmemişken bilim dışılığın - akılsızlığın sınırlarını zorlayan başka bir olay sonucunda üç insanımızı kaybettik.

Sermayenin dünya pazarından daha fazla pay alma hırsı için her türlü iş güvenliği önlemlerini hiçe saydığı, taşeronlaşmanın insanca çalışma koşullarını tarumar ettiği bir çalışma ortamı sağlıklı olamaz.

Çalışanlarına sağlıklı bir iş ortamı sunmak devletin görevi olmalıdır. Siyasal iktidarı uyarıyor göreve davet ediyoruz.

TMMOB
Kimya Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 368

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME