KMO

EMEĞİN, BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN! YAŞASIN 1 MAYIS...

    Yayına Giriş Tarihi: 01.05.2008  Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 15:53:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 20.05.2013 15:53:44

EMEĞİN, BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN! YAŞASIN 1 MAYIS...

 

Bilindiği gibi 19- 20 Nisan 2008 tarihlerinde yapılan TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 41. Olağan Genel Kurul‘u sonrasında, memleketimiz ve mesleğimiz için kritik süreçler yaşadığımız günlerde, demokratik katılımcılığı artırmak, örgüt kültürünü kendi birimlerimizden başlayıp yeniden hayata geçirmek, memleket meselelerine müdahil olabilmek için, mesleğimizin bizlere yüklediği sorumlulukların farkında olarak görev üstlendik.

Göreve başlamamızla birlikte önümüzde, son günlerde yoğun tartışmalara neden olan 1 Mayıs gündemi vardı.

1 Mayıs, emekçilerin geniş kitlelerle coşkuyla buluştuğu, yıllarca süren, uzun soluklu mücadelelerle elde edilen birçok sosyal hakkın tüm çalışanların hizmetine sunulduğu bunun için milyonların hayatlarıyla bedel ödemek zorunda kaldığı tarihi bir gündür.

Günümüzde kazanılan haklar giderek elimizden alınmaya çalışılmaktadır. İçinde bulunduğumuz süreci; emeğiyle geçinenler açısından, ancak mezarda emeklilik hakkına sahip olma, sadece para ile satın alınan sağlık hizmetleri, iş cinayetlerinden sağ salim kurtulabilinirse, kötü koşullarda esnek çalışma hayatı şeklinde özetleyebiliriz.

Çıkardığı kölelik yasalarıyla çalışanlara ve emekçi sınıflara dayattığı yaşam biçimini meşru kılmaya çalışan mevcut siyasal iktidar, bunla yetinmeyip emeğiyle geçinen milyonları "ayak takımı" olarak nitelendirebilmekte ve milyonlar için tarihsel önem taşıyan 1 Mayıs gününü büyük bir lütuf göstererek "Emek ve Dayanışma Günü" olarak ilan edebilmektedir.

AKP hükümetinin icraatları, sadece ülkemizde değil birçok ülkede olduğu gibi emperyalist odakların emekçi sınıflara saldırılarının bir parçasıdır. Bu sebeple 1 Mayıs bu sene her zaman olduğundan biraz daha önem kazanmaktadır.

KMO Yönetim Kurulumuz ilk toplantısında; emekten ve çalışandan yana olduğunun somut örneği olarak, Odamız emekçilerinin 1 Mayıs 2008 tarihinde idari izinli sayılmaları, Bütçe Uygulama Esasları Yönetmeliği‘nin 11. Madde d bendin uyarınca tüm çalışanlarımıza, net bir maaş tutarında ikramiye verilmesini karara bağlamıştır.

Odamız her ilde 1 Mayısı; mesleğe, emekçi geleneklerine ve geleceğimize yaraşır bir şekilde kutlayacak, alanlarda tüm emek ve demokrasi örgütlerinin yanında yerini alacaktır.

1 Mayıs‘ta "Başka bir yaşam, başka bir Türkiye mümkün" diyeceğiz. 1 Mayıs‘ta "Eşit, özgür, demokratik Türkiye" taleplerimizi haykıracağız. 1 Mayıs‘ta "Neoliberal politikalara bir kez daha karşı" çıkacağız. 1 Mayıs‘ta "Kahrolsun ABD emperyalizmi" diyeceğiz. 1 Mayıs‘ta "Gericiliğe ve ırkçılığa karşı" daha fazla dik duracağız.

Emeğin, Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun!
Yaşasın 1 Mayıs...

TMMOB KMO Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 357

Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME