KMO

BASIN AÇIKLAMASI:YÖNETİLEMEYEN ACİL DURUMLAR CAN KAYIPLARINA YOL AÇAR!

    Yayına Giriş Tarihi: 13.10.2018  Güncellenme Zamanı: 13.10.2018 15:42:43  Yayınlayan Birim: EGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.10.2018 15:37:02

11 Ekim 2018 tarihinde, İzmir Adliyesinde yangın söndürme tüplerinin periyodik bakımı sırasında karbondioksit gaz kaçağı meydana gelmiş, gazdan etkilenen 5’i polis, 2`si 112`ye bağlı sağlık çalışanı 22 kişi Ege Üniversitesi Hastanesi`ne, 7 kişi ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi`ne kaldırılmış, tedavi görenlerin 27`si daha sonra taburcu edilmişti. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde tedavi gören taşeron işçi Salih Ataoğlu (47) yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamış diğer teknik servis çalışanı hastanede müşahede altındadır.

Basına ve Kamuoyuna;

11 Ekim 2018 tarihinde, İzmir Adliyesinde yangın söndürme tüplerinin periyodik bakımı sırasında karbondioksit gaz kaçağı meydana gelmiş, gazdan etkilenen 5`i polis, 2‘si 112‘ye bağlı sağlık çalışanı 22 kişi Ege Üniversitesi Hastanesi‘ne, 7 kişi ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne kaldırılmış, tedavi görenlerin 27‘si daha sonra taburcu edilmişti. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde tedavi gören taşeron işçi Salih Ataoğlu (47) yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamış diğer teknik servis çalışanı hastanede müşahede altındadır.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi olarak, bu elim iş kazasında hayatını kaybeden Salih Ataoğlu‘ nun ailesine başsağlığı ve sabır diliyor, müşahade altındaki kardeşinin de en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

Yangın söndürücü madde olarak kullanılan karbondioksit gazının düşük miktarlarda da olsa solunması, insan yaşamını tehlikeye sokabilmektedir. Bu sebeple, sistemin kullanıldığı yerlerde bakım-onarım ve müdahale durumları için ekstra güvenlik tedbirlerinin alınması zorunludur. Ayrıca, ilgili bakım-onarımı yapacak ve müdahalede bulunacak personelin yeterli teknik altyapıya sahip olmaları, bu sistemlerin sürekli kontrol altında tutulması ve yönetmelikle belirlenmiş gerekli zorunlu kontrollerinin yetkili ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bunun yanında, ilgili sistemlerin kurulmasında kullanılan ekipman özel onaylara tâbi tutulur.

Yaşanan kazada;

Yüksek sağlık riskleri taşıyan bu alanda bakım, onarım işlemleri yapılması sırasında alınması gereken önlemlerin alınmadığını göstermiştir.

Aldığımız bilgilere göre 2 kişilik bakım ekibi sistemin çalışırlığının kontrolü için müdehalede bulunurken muhtemelen sisteme bağlı ekipmanlardan kaynaklanan gaz sızıntısı meydana geliyor, ekip oradan uzaklaşmak yerine sızıntıyı önlemek için çaba gösterirken yoğun karbondioksit gazına maruz kalıyor.

Bu kazanın yaşandığı anlarda 5 güvenlik görevlisi ve 22, 112 sağlık çalışanı da bu alana intikal ediyor ve onlarda ortamdaki gazdan etkileniyor.

BURADA YÖNETİLEMEYEN BİR ACİL DURUM VAR !

Planlı bakım çerçevesinde gerçekleşen bu operasyonun yöneticisi var mıdır?, İzmir Adliyesinin İş Güvenliği Uzmanları, ekibi olay yerinde midir?

2 kişi çalışırken meydana gelen kaza alanına 27 kişinin intikal etmesi, kaza anını yaşayan iki kişinin soğukkanlı davranmasını nasıl etkilemiştir?

27 kişi güvenli olmayan bölgeye girişine neden izin verilmiştir?

Bakım ekibi bu sistemi kuran firmanın elemanları mıdır?, Sistemi kuran firmanın bu kazada sorumlulukları var mıdır?

Sistem de kullanılan ekipmanlar onaylı mıdır?

Müdahaleyi yapan ekibin yetkinliği var mıdır?

BU OLAYIN TÜM TARAFLARI KARBONDİOKSİTİN ÖLDÜRÜCÜ BİR GAZ OLDUĞUNU NE KADAR FARKINDADIR?

Yukarıda sıraladığımız bazı hususları soruşturma ekibinin de dikkate alacağından şüphemiz yoktur.Bu kazada bir can kaybı yaşanmıştır, sorumlu tüm taraflarının çıkaracağı dersler mevcuttur.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi olarak, bu üzücü kaza vesilesiyle, kamusal denetimin ve teknik eğitimlerin önemini bir kez daha hatırlatıyor, benzer kazaların bir daha yaşanmaması için ilgili kurumları gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.

 

Saadet ÇAĞLIN

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası

Ege Bölge Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 88

Ege Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME