KMO

BASIN AÇIKLAMASI `KOLONYA KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR`

    Yayına Giriş Tarihi: 18.04.2023  Güncellenme Zamanı: 02.05.2023 11:44:59  Yayınlayan Birim: EGE ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.04.2023 13:28:55

BASIN AÇIKLAMASI

 

KOLONYA KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Günlük yaşamın içinde sık sık kullandığımız bir ürün olan kolonya,ferahlatıcı özelliği nedeniyle evlerin, büroların neredeyse gizli demirbaşı gibidir. Ülkemizde ve dünyada yaşanılan Coronavirüs salgını sonrasında koku ve ferahlığı ile hijyenik kozmetik bir ürün olan kolonya kullanımı ve tüketimi oldukça artmıştır.

Yapımı özel bir teknoloji gerektirmeyen kolonya, yapısı itibarı ile merdiven altı üretime çok müsait bir üründür.

Kozmetik sektöründe kullanılan tarımsal kökenli etil alkol, kaçak içki yapımında kullanılmasını engellemek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı`na bağlı Tütün,Alkol Daire Başkanlığı`nın belirlediği miktarlarda  Denatonium Benzoat (Bitrex) ve Tersiyer Bütil Alkol (TBA) maddeleri ile denatüre edilmektedir.

Kolonya üreticisi firmalar yaklaşan Şeker Bayramı nedeniyle artan talebi karşılamak amacıyla üretimleri arttırmaktalar, ancak küresel iklim krizi ve beraberindeki hammadde kaynaklarında yaşanılan sıkıntılar sonucunda  etil alkol temininde zorluk ve artan hammadde fiyatı karşısında kolonya maliyetlerinin çok fazla artması üretici firmaları zor durumda bırakmaktadır. Artan maliyetler karşısında kolonya üretiminde merdivenaltı üretimler de  olabilmektedir.  Merdiven altı üretimde ise etil alkol yerine endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılan metil alkol (metanol) kullanımı görülmektedir. Metil alkolün, hem zehirleyici hem de gözlerde körlüğe neden olan, vücuda nüfuz ettiğinde deride döküntüye neden olan özelliği ve ayrıca denge bozukluğu,bilinç bulanıklığı,solunum durması sonucu ölüme neden olma özellikleri vardır. Hem koku hem de yapı bakımından birbirine çok benzeyen etil alkol ve metil alkolün birbirinden ayırt edilmesi duyusal olarak imkansızdır. Ancak laboratuvar koşullarında uygun cihazlarla analiz edilerek anlaşılmaktadır.

 

Tüketiciler, bilindik ürünleri tercih etmelidir. Kolonya satın alırken; ürünün etiket ve kutu üzerindeki bilgileri, barkod, üretim seri numarası, içindekiler ve alkol derecesini gösterir bilgileri kontrol edilmelidir. İyi bir kolonyanın kokusu tazedir,görünüşü berraktır,içinde tortu bulunmaz, ambalajında herhangi bir sızdırma yoktur. En çok kullanılan limon kolonyalarının alkol derecesi min 60°, ama ideali 80° olmalıdır ve içeriğinde boyar madde bulunmamalıdır. Limon kolonyalarının dışındaki diğer kokulardaki kolonyaların da alkol dereceleri en az 60°-70° olmalıdır.

Kolonya kozmetik sınıfında bir ürün olduğundan, üretim yerlerinin, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan Kozmetik İyi Üretim Uygulamaları esaslarına uygun olması gerekmekte ayrıca üretim yerlerinde, üretimden sorumlu yeterli bilgi ve tecrübeye sahip  teknik eleman bulundurulmalıdır.

Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge şubesi olarak; tüketicilere mümkün olduğunca güvenilir satış yerlerinden ve yine bilindik markalardan alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz.  Sahte ürünlerin uzun süreli kullanımı ciltte tahrişe yol açar. Böyle bir durum yaşandığında ürünün kullanımı derhal kesilmeli. Merdiven altı üretimin önüne geçilmesi amacıyla denetimler sıklaştırılmalıdır. Özellikle, bu ürünlerin imalatında kullanılan etil alkol satışları ciddi şekilde denetlenmeli, Halk sağlığını hiçe sayanlara fırsat verilmemelidir. 15.04.2023

 

F. Mehlika KOÇ

TMMOB

Kimya Mühendisleri odası

Ege Bölge Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

  

Okunma Sayısı: 167

Ege Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME